Home /
Expert Answers /
Advanced Math /
a-hamburser-factory-produces-80-000-hamburgers-each-week-the-equioment-used-costs-8-000-a-pa205
(Solved): A hamburser factory produces 80,000 hamburgers each week. The equioment used costs \( \$ 8,000 \) a ...
A hamburser factory produces 80,000 hamburgers each week. The equioment used costs \( \$ 8,000 \) and wit remain productive for three years. The labor cost per year is \( \$ 14,000 \). a. What is the productivity measure of "units of output per doller of input" averaged over the three-year period? Assume that there are 52 weeks per year, Hound your answer to ane decimal place. Productivity: hamburgers/doltar b. We have the option of \( \$ 4,500 \) equipment, with an eperating life of two years. it would increase labor costs to \( \$ 17,000 \) per vear, 5 hovid we consider purchasing this equipment (using productivit arguments alone)? Assume that there are 52 weeks per year, flound your answer for productivity to one decimat place. For the cheap mactine, peoductivity is wingle criterish, hamburgersidoliar input. Bectuse the productivity of the cheap machine is